SAMBATA 27 MAI


Toate locatiile
Piata Unirii
Piata Muzeului
Str. Mihail Kogălniceanu
Str. Potaissa – Zidul Cetății
Pădurea Hoia-Baciu
Parcul Cetățuie
Parcul Central „Simion Bărnuțiu”
Casino – Centrul de Cultură Urbană
Cinematografe
Alte Locatii
Piața Unirii
Piața Unirii
Festivalul Științei
09:00 - 12:30
-
Locatie
Piața Unirii
Ora
09:00 - 12:30

-

Tur ghidat
10:00 - 12:00
Re-descoperim Clujul istorie,istorii, istorisiri
Locatie
Piața Unirii
Ora
10:00 - 12:00

Punct de întâlnire vestigiile romane

Asociația Vechiul Cluj

Compania de teatru, acrobație și jonglerie Famous Art
15:00 - 22:00
-
Locatie
Piața Unirii
Ora
15:00 - 22:00

-

Parada Zilelor Clujului
17:00 - 18:00
-
Locatie
Piața Unirii
Ora
17:00 - 18:00

-

Academic Bigg Dimm a' Band Feast
19:00 - 20:00
-
Locatie
Piața Unirii
Ora
19:00 - 20:00

-

Gala Operelor Clujene
20:00 - 21:30
Opera Națională Română Cluj-Napoca și Opera Maghiară din Cluj
Locatie
Piața Unirii
Ora
20:00 - 21:30

Soliști ai Operei Naționale Române

Soliști ai Operei Maghiare din Cluj

Dirijori: Adrian Morar, Flaviu Mogoșan

Regia artistică: Dan Lupea

Maestru de cor: Emil Maxim

Regie scenă: Alina Nistor

Orchestra și Corul Operei Naționale Române Cluj-Napoca

Programul Galei Operelor Clujene:

1. Colaj electro-orchestral de Flaviu Mogoșan & Alex Malschi: Jacques Offenbach – Barcarolle & Léo Delibes – Duetul florilor din opera Lakmé - Egyed Apollónia, Iulia Merca & DJ

2. Wolfgang Amadeus Mozart: Die Zauberflöte (,,Flautul fermecat”) – O zittre nicht, mein lieber Sohn (Aria Reginei Nopții) - Vigh Ibolya

3. Gioachino Rossini: La Cenerentola (,,Cenușăreasa”) – Conciossiacosaché (Aria lui Don Magnifico) - Cristian Hodrea & Corul de bărbați

4. Giuseppe Verdi: Don Carlo – Nei giardin del bello – Canzone del velo (Scena și aria Principesei Eboli) - Iulia Merca, Oana Trîmbițaș & Corul de femei

5. Giuseppe Verdi: Il trovatore (,,Trubadurul”) – Udite? Come albeggi (Duet Contele de Luna – Leonora) - Balla Sandor & Egyed Apollónia

6. Giuseppe Verdi: La forza del destino (,,Forța destinului”) – Rataplan (Scena și aria Preziosillei) - Liliana Neciu & Corul

7. Giuseppe Verdi: Aida – Fu la sorte dell’armi a’ tuoi funesta (Duet Amneris – Aida) - Andrada Ioana Roșu & Carmen Gurban

8. Giacomo Puccini: La bohème (,,Boema”) – O soave fanciulla (Duet Rodolfo – Mimi) - Sorin Lupu & Irina Săndulescu Bălan

9. Richard Wagner: Tannhäuser – Beglückt darf nun dich (Corul pelerinilor) - Corul

Cu prilejul ediției din acest an a Festivalului Zilele Clujului, o parte dintre artiștii Operei Naționale Române Cluj-Napoca și ai Operei Maghiare clujene s-au reunit sub bagheta dirijorilor Adrian Morar și Flaviu Mogoșan pentru a aduce în fața dumneavoastră, sâmbătă, 27 mai, începând cu ora 20.00, momente memorabile din repertoriul de operă, dar și de operetă, în ipostaze clasice sau mai puțin obișnuite. Nu vor lipsi, desigur, Orchestra și Corul Operei Române, care vor asigura, pe lângă acompaniamentul soliștilor vocali, și unele intervenții pur corale sau instrumentale, de mare efect.

Vă invităm, așadar, posibilitatea de a admira și a vă bucura de complexitatea emoțională pe care genul operei, dar și al operetei o integrează, în interpretări inedite, în cadrul festiv al Zilelor tuturor clujenilor!

Carmina Burana
21:30 - 22:45
Filarmonica de Stat "Transilvania" și Baletul Operei Naționale Cluj-Napoca
Locatie
Piața Unirii
Ora
21:30 - 22:45

Filarmonica de Stat "Transilvania" și Baletul Operei Naționale Cluj-Napoca alături de:

Cristina Păsăroiu

Ștefan von Korch

Florin Estefan

dirijor: David Crescenzi

Spectacol de artificii
Locatie
Piața Unirii
Ora
22:45 - 23:00

-

Piața Muzeului
Piața Muzeului
A venit vara!
16:30 - 18:00
cu Mini Star Cluj
Locatie
Piața Muzeului
Ora
16:30 - 18:00

-

Dj Zo
19:00 - 20:00
-
Locatie
Piața Muzeului
Ora
19:00 - 20:00

-

Made from Scratch
20:00 - 21:00
-
Locatie
Piața Muzeului
Ora
20:00 - 21:00

-

Danaga
21:00 - 22:00
-
Locatie
Piața Muzeului
Ora
21:00 - 22:00

-

Blanilla and the Flying Quartet
22:00 - 23:00
-
Locatie
Piața Muzeului
Ora
22:00 - 23:00

-

Str. Mihail Kogălniceanu
Str. Mihail Kogălniceanu
Promenada Cărților
10:00 - 22:00
-
Locatie
Str. Mihail Kogălniceanu
Ora
10:00 - 22:00

13:00 Ateliere pentru copii

17:00 Lectură publică 1. Editura Ecou transilvan

2. Editura Tribuna

3. Librăria ”La buchiseală”

4. S & G Cărți Dacia

5. Byton Music

6. Abel Kiado

7. Studium Kiado

8. Editura Dokia

9. Editura Casa Cărții de Științe, Grupul Poethree

10. Revista Orașul

11. Editura Humanitas 12. Biblioteca Județeană ”Octavian Goga”

13. Clujul de buzunar

14. Arhivele Naționale, Serviciul Județean Cluj

Premierea celor care achiziționează carte de la stand, prin completarea cupoanelor și depunerea lor în urnă. Extragerea câștigătorilor va avea loc duminică, 28 mai, ora 17.00, la stand.

Se vor acorda premii constând în cărți, astfel: Premiul I, 5 m de carte; Premiul II, 3 m de carte; Premiul III, 1 m de carte.

Festivalul Multiculturalității
10:00 - 22:00
-
Locatie
Str. Mihail Kogălniceanu
Ora
10:00 - 22:00

-

Târgul Meșterilor Populari Clujeni
10:00 - 22:00
-
Locatie
Str. Mihail Kogălniceanu
Ora
10:00 - 22:00

-

Fă-ți o poză într-o carte Sesiuni foto inedite
10:00 - 19:00
Biblioteca Județeană “Octavian Goga” Cluj
Locatie
Str. Mihail Kogălniceanu
Ora
10:00 - 19:00

-

Festivalul Culinar Internațional
11:00 - 22:00
16:00 Demonstrații culinare coreene
Locatie
Str. Mihail Kogălniceanu
Ora
11:00 - 22:00

-

Spectacol de cântece și dansuri latino-americane și africane
17:00 - 18:00
Lado - filiala Cluj
Locatie
Str. Mihail Kogălniceanu
Ora
17:00 - 18:00

-

Spectacol de cântece și dansuri pakistaneze și indiene
Locatie
Str. Mihail Kogălniceanu
Ora
19:30 - 20:00

-

Cătălin Condurache și Sandy Deac
19:30 - 20:30
-
Locatie
Str. Mihail Kogălniceanu
Ora
19:30 - 20:30

-

Trupa REEA
20:30 - 21:30
-
Locatie
{custom_title}
Ora
20:30 - 21:30

-

Score Band
21:30 - 22:30
-
Locatie
{custom_title}
Ora
21:30 - 22:30

-

Str. Potaissa Zidul Cetății
Str. Potaissa Zidul Cetății
Tabăra Antică
10:00 - 21:00
10:00-21:00 Activități specifice în tabăra civilă - ateliere de pielărie, ceramică, țesătorie, fierărie
Locatie
Str. Potaissa Zidul Cetății
Ora
10:00 - 21:00

10:00-21:00 Activități specifice în tabăra militară - Inspecția trupelor de către legatus legionis,curățare și întreținere echipamente, instrucția recruților, antrenamente cu arcul, sulița

16:00 - DE BELLO DACICO I

Bătălia daco-romană pentru cucerirea Daciei


18.30 - DE BELLO DACICO II

Triumful lui Traian ( jocuri de gladiatori și dansuri antice)

Tabăra Medievală
10:00 - 21:00
10:00 - 21:00 Ateliere: de pielărie, ceramică, țesătorie și fierărie; instrucție recruților, tehnici de mânuirea armelor, atelier de confectionare măști
Locatie
Str. Potaissa Zidul Cetății
Ora
10:00 - 21:00

10:00 Trezirea la viață a taberei medievale

11:00 Nebunul care vinde-nțelepciune

Spectacol de fabule medievale

11:30 Panaghia - Fata muntelui

Teatru de păpuşi tradiţionale

12:00 Școala medievală de instrucție a scutierilor

13:00 Muzica și dansurile medievale

spectacol interactiv Lupus Dacus

14:00 Legenda lui Paul Chinezul - Bătălia de la Câmpul Pâinii între trupele transilvănene și armata turcească

15:00 Demonstrații ale breslelor în iarmarocul medieval

17:00 Înșirte mărgărite - scenetă

17.30 Nu bat război plăcerile-ntre ele

19:00 Dansuri medievale

21:30 Fire Dreams – spectacol de jonglerii cu focul

Parcul Cetățuie
Parcul Cetățuie
Beard Brothers Community Corner
14:00 - 22:00
Concerte la scenă:
Locatie
Parcul Cetățuie
Ora
14:00 - 22:00

14:00-16:00 Dj DigitaLove

16:00-17:20 Dj Panda

17:20 - 18:40 Dj Alex One

18:40-20:00 Dj S-T-phan

20:00-21:00 Cliff Kido

21:00-22:00 Blazon Camuflaj

Zona de sport

14:00-22:00 Baschet, jocuri la bloc, volei, table, darts, tug'o war, sah, origami, curse în saci, Exploremed, jocuri de grup

14:00-22:00 Face painting, jocurile copilăriei, ateliere de origami, Exploremed, Curse în saci

Zona Fun

14:00-22:00 Eye contact, lupte în costume sumo, foosball real size, biblioteca vie, baloane cu făină, baloane cu apă, Pac Man, cursa pe picioare de lemn

Zona Chill

14:00-22:00 Yoga, hamace, zona de relaxare din baloți de fân

Concert Fluidian
20:00 - 21:30
Platoul Cetățuii - spectacol de teatru
Locatie
Parcul Cetățuie
Ora
20:00 - 21:30

Reactor de creație și experiment

Proteine Fluorescente
21:30 - 22:30
Platoul Cetățuii - spectacol de teatru
Locatie
{custom_title}
Ora
21:30 - 22:30

-

Usturoi
22:30 - 00:00
Platoul Cetățuii - Proiecție film şi sesiune de Q&A cu actorii și producătorii
Locatie
Parcul Cetățuie
Ora
22:30 - 00:00

Cinemobilul

Parcul Central „Simion Bărnuțiu”
Parcul Central „Simion Bărnuțiu”
Activități din Parcul Central „Simion Bărnuțiu"
10:00 - 23:00
-
Locatie
Parcul Central „Simion Bărnuțiu”
Ora
10:00 - 23:00

Aleea principală

11:00 Parada automobilelor retro

"Casa de Cultură a Municipiului Cluj-Napoca, Asociația Clujul de Altădată

În spate la Casino

13:50 Petrecerea de pietoni

Fetele de la Cercul Întreg vor ține un workshop scurt de dansuri de inspirație africană deschis pentru oricine, pe ritmurile tobelor de la Brigada Afromânia, care va fi urmat de flashmob-uri de dans pe trecerile de pietoni din centrul Clujului. Program: 14-15 Workshop, 15.30-17 flashmobs

Cercul Întreg

Zona de aventură

10:00-20:00 The Fun Zone

Escaladă, tiroliană, sumo, tir cu talere, ateliere pentru copii: pictură, parc de corzi, turn de lăzi, teren de fotbal gonflabil, plimbări cu canoe pe lacul Chios, tenis de masă, trambuline

Outdoor4You, Salvamont Salvaspeo Vlădeasa Cluj

10:00-19:00 Jocuri de Societate pentru toate vârstele

10:00-19:00 Bowling cu Minioni

10:00 Ora poveștilor

12:00 Marionete pe degete

16:00 Atelier semne de carte

17:00 - Ora poveștilor

Biblioteca Județeană ”Octavian Goga” Cluj

10:00-15:00 Program de echitație pentru copii

14:00-15:00 Prezentarea iurtei nomade

18:00-20:00 Program de echitație pentru copii

Vulturii din Ţara Călatei

16:00-23:00 ARTdealul - terapie prin artă pentru copiii cu sau fără dizabilități

16:00-17:00 Meloterapie

16:00-20:00 Atelier pictură

16:00-17:30 Atelier copywriting

17:00-17:45 Atelier de magie

17:30-19:00 Atelier body-language

18:00-18:45 Mimă

18:00-20:00 Origami

19:00-19:45 Teatru de păpuși

19:00-20:30 Teatru de improvizație

21:00-23:00 Proiecție de film

Activități transversale:

16:00 – 20:00 Captain Bean, face painting, modelat de baloane, jocuri și concursuri, mașina de baloane de săpun

Casino – Centrul De Cultură Urbană
Casino – Centrul De Cultură Urbană
Expoziție foto “Podurile Clujului”
10:00 - 20:00
Casa de Cultură a Municipiului Cluj-Napoca, Asociația Clujul de Altădată
Locatie
Casino – Centrul De Cultură Urbană
Ora
10:00 - 20:00

-

Expoziție foto “Clujul are farmec”
10:00 - 20:00
Photo Romania Festival
Locatie
Casino – Centrul De Cultură Urbană
Ora
10:00 - 20:00

-

Alandala - Open Air social event
18:00 - 23:30
Alandala Events
Locatie
Casino – Centrul De Cultură Urbană
Ora
18:00 - 23:30

Invitați: Golan, Mathei, Saboar, Howl Ensemble, Vincentiulian

Cinematografe
Cinematografe
Spectacol de planetariu mobil
09:00 - 18:00
Sala Mică
Locatie
Cinema Dacia
Ora
09:00 - 18:00

Asociația Astronomică Pluto

Pinocchio
11:00 - 13:00
proiecție desene animate
Locatie
Cinema Mărăști
Ora
11:00 - 13:00

-

Happy Feet 2: Mumble Dansează Din Nou
14:00 - 16:00
proiecție desene animate
Locatie
Cinema Mărăști
Ora
14:00 - 16:00

-

“Iedul cu Trei Capre”
15:00 - 16:00
Compania Bibabo
Locatie
Cinema Dacia
Ora
15:00 - 16:00

teatru de păpuși

Ateliere pentru copii
16:00 - 17:00
-
Ora
16:00 - 17:00

-

Filme Documentare & Prezentări inițiative comunitare naționale
16:00 - 18:00
ColectivA
Locatie
Cinema Dacia
Ora
16:00 - 18:00

-

Masă rotundă “Spațiul public și comunitățile urbane - încotro?
18:00 - 19:30
ColectivA
Locatie
Cinema Dacia
Ora
18:00 - 19:30

dezbatere dedicată activatorilor urbani

Proștii sub clar de lună
18:00 - 20:00
de Teodor Mazilu
Locatie
Cinema Mărăști
Ora
18:00 - 20:00

spectacol de teatru

Trupa de teatru „Teatralia”

Cartier” (2001) și “Înapoi în Cartier” (2007)
19:30 - 23:30
ColectivA
Locatie
Cinema Dacia
Ora
19:30 - 23:30

Proiecții de film

Alte locuri
Alte locuri
Expoziție - Diplomația românească și chestiunea evreiască. Documente diplomatice 1938-1945
08:00 - 15:00
Clădirea Centrală BCU
Locatie
Clădirea Centrală BCU
Ora
08:00 - 15:00

Expoziția poate fi vizionată individual sau în tur ghidat asigurat de studenți practicanți și voluntari BCU Cluj.

Grupurile de vizitatori sunt preluate la orele 9:00, 11:00, 13:00

Tenir Salon
Locatie
Institutul Francez
Ora
08:00 - 08:00

Expoziție de mobilier contemporan Fanny Laure

Tgym super games
09:00 - 14:30
Baza Sportiva Gheorgheni
Locatie
Baza Sportiva Gheorgheni
Ora
09:00 - 14:30

Alergare si antrenament in circuit

Tgym super games
09:00 - 14:30
Baza Sportiva Gheorgheni
Locatie
Baza Sportiva Gheorgheni
Ora
09:00 - 14:30

Alergare si antrenament in circuit

Zilele antreprenoriatului
10:00 - 14:00
Hotel Beyfin
Locatie
Alte locuri
Ora
10:00 - 14:00

Photo Romania și Clusterul de Industrii Creative Transilvania

Tur ghidat al Bibliotecii Centrale Universitare ”Lucian Blaga”
10:00 - 12:00
Biblioteca Centrală Universitară ”Lucian Blaga”
Locatie
Biblioteca Centrală Universitară ”Lucian Blaga”
Ora
10:00 - 12:00

Tururile sunt asigurate de angajați ai BCU Cluj și presupun înscrieri prealabile, în funcție de intervalul ales, folosind link-ul

Tur ghidat al Bibliotecii Centrale Universitare ”Lucian Blaga”
10:00 - 12:00
Biblioteca Centrală Universitară ”Lucian Blaga”
Locatie
Biblioteca Centrală Universitară ”Lucian Blaga”
Ora
10:00 - 12:00

Tururile sunt asigurate de angajați ai BCU Cluj și presupun înscrieri prealabile, în funcție de intervalul ales, folosind link-ul

Turnul Creativ
10:00 - 19:00
târg de handmade&design
Locatie
Turnul Croitorilor
Ora
10:00 - 19:00

HighHeels Events

Expoziția de fotografie ”Trăsuri și mașini prin Clujul de altădată”
10:00 - 19:00
Turnul Croitorilor
Locatie
Turnul Croitorilor
Ora
10:00 - 19:00

Casa de Cultură a Municipiului Cluj-Napoca, Asociația Clujul de Altădată

Expoziția ”Expediție în trecut. 120 de ani de la expediția lui Emil Racoviță în Antarctica”
10:00 - 19:00
Turnul Croitorilor
Locatie
Turnul Croitorilor
Ora
10:00 - 19:00

Institutul de Speologie Emil Racoviță

Expoziția ”Tehnologia secolului XX în reclame”
10:00 - 19:00
Turnul Croitorilor
Locatie
Turnul Croitorilor
Ora
10:00 - 19:00

Asociația Clujul de Altădată, Casa de Cultură a Muncipiului Cluj-Napoca

Expoziție de pictură libaneză-Lena Kelekian și Hagop Sulahian
10:00 - 17:00
Muzeul de Artă
Locatie
Muzeul de Artă
Ora
10:00 - 17:00

Manuela Botiș

Palate Clujene și așezăminte de patrimonii
12:00 - 13:00
Muzeul Etnografic - Lansare carte Ioan Ciorca
Locatie
Alte locuri
Ora
12:00 - 13:00

Vechiul Cluj, Retromobil Club România filiala Cluj, Editura Casa Cărții de Știință

Show Spoken Word
13:00 - 14:00
Muzeul Etnografic
Locatie
Muzeul Etnografic
Ora
13:00 - 14:00

Eveniment de poezie în sala Reduta

Editura Casa Cărții de Știință și trupa Poethree

Meci de fotbal american
13:30 - 15:30
Cluj Crusaders vs Bucharest Warriors
Locatie
Baza Sportiva Gheorgheni
Ora
13:30 - 15:30

-

Golfee Caffe
14:00 - 20:00
str. Tipografiei nr. 7
Locatie
str. Tipografiei nr. 7
Ora
14:00 - 20:00

14:00-17:00 Quiz

17:00-20:00 Cafeneaua cu jurnaliști

Lado – filiala Cluj

Art Street
16:00 - 22:00
Fapte
Locatie
Strada Andrei Șaguna
Ora
16:00 - 22:00

-

MidnightSnack
21:30 - 23:30
Iuliu Maniu
Locatie
Iuliu Maniu
Ora
21:30 - 23:30

Zain